Соціалізація ветеранів війни на Миколаївщині: працевлаштування та адаптація до мирного життя, — ФОТО

Соціалізація ветеранів війни на Миколаївщині: працевлаштування та адаптація до мирного життя, - ФОТО0

У Миколаївській області активно реалізуються програми соціалізації ветеранів війни, починаючи від психологічної допомоги та медичної реабілітації до професійного навчання та працевлаштування.

Редакція сайту 0512 пропонує дізнатися, які програми, спрямовані на допомогу ветеранам війни, сьогодні діють в області та які проєкти з підтримки ветеранів та їх сімей готуються реалізувати на Миколаївщині. 

Які зараз діють державні та місцеві програми підтримки ветеранів 

Ветерани мають доступ до різноманітних програм державної допомоги. Це фінансова підтримка, медичне обслуговування та забезпечення житлом. 

Місцева влада також розробляє та впроваджує власні ініціативи, спрямовані на поліпшення умов життя ветеранів. В області зараз діють 52 місцевих та 1 обласна програми, на реалізацію яких передбачено 109 мільйонів гривень. 

Завдяки цим програмам ветеранам війни та їх сім’ям надаються одноразові матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на поховання загиблих військовослужбовців. Відшкодовуються витрати автоперевізникам, адже ветерани мають право на безоплатний проїзд. 

Також надається матеріальна допомога сім’ям загиблих та померлих внаслідок травм учасників бойових дій. Крім того,  діти загиблих та поранених Захисників та Захисниць мають право на безкоштовне оздоровлення та відпочинок, а також мають право на першочергове влаштування до дитсадків і на безкоштовне харчування у них. 

Оксана Єльчієва додає, що в області одинокі батьки, діти яких загинули під час проведення бойових дій, можуть скористатись програмою, яка забезпечує соціальне обслуговування вдома. 

Допомагають на Миколаївщині ветеранам та їхнім сім’ям і з поліпшенням житлових умов. Також надається 25% знижка по оплаті комунальних послуг (природний газ, електроенергія) та вартості твердого палива і скрапленого газу. Крім цього, в рамках програм забезпечується права на безоплатну передачу земельних ділянок із державної (комунальної) власності для будівництва та обслуговування житлового будинку. 

В області не лише воїни, але і їхні сім’ї можуть безкоштовно отримати психологічну, медичну та юридичну допомоги, скористатись реабілітаційними та освітніми послугами. 

Медичне обслуговування ветеранів війни 

У Миколаївській області активно впроваджуються заходи з покращення медобслуговування для ветеранів війни. Завдяки реалізації чималої кількості проєктів, ветерани можуть отримати необхідну підтримку для збереження та відновлення свого здоров’я.

Так, за п’ять місяців 2024 року Фонд соціального захисту людей з інвалідністю надав сімдесятьом ветеранам війни 72 технічні засоби реабілітації  (6 ортезів, 66 протезів) на загальну суму 9,1 мільйона гривень. Якщо порівняти з минулим роком, то за 12 місяців 82 ветеранів забезпечили 29 ортезами та 92 протезами  на загальну суму 21,2 мільйона гривень. 

Психологічна допомога 

Окрім фізичної допомоги, ветерани мають доступ до послуг психологічної реабілітації. У регіоні діють спеціалізовані центри та простори, де ветерани можуть отримати індивідуальні консультації, брати участь у групових терапіях та проходити курси психологічної підтримки. Ці програми спрямовані на допомогу у подоланні посттравматичного стресу та адаптації до мирного життя.

Як розповідає директорка департаменту соцзахисту області, наразі у Миколаєві розпочинає свою роботу простір для військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх родин: 

— Простір запрацював у рамках реалізації проєкту  «Шлях Стійкості». Миколаївський обласний центр соціальних служб підписав Меморандум про співробітництво з Міжнародною організацією з міграції  з метою реінтеграції ветеранів війни та психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх роди, — пояснила вона. 

До роботи у просторі залучені психологи, юристи, соціальні працівники та представники ветеранських громадських організацій. Крім того, передбачається організація груп взаємопідтримки для членів родин військовослужбовців та ветеранів, де можна відвідати арт-терапевтичні заняття, майстер-клас з пошуку внутрішнього ресурсу та практичне заняття з психологом щодо налагодження міжособистісних стосунків. Також є можливість отримати індивідуальні консультації психолога, юриста та послуги кейс-менеджера.

Простір можна відвідати з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 17:00. За додатковою інформацією слід звертатись за телефоном +38067-933-64-20.

У травні 2023 року створили Мобільну службу екстреної соціально-психологічної допомоги при обласному центрі соцслужб. 

— Ця служба виїжджає у територіальні громади Миколаївської області та надає індивідуальні консультації, психологічну підтримку ветеранам та членам їх сімей. Також спеціалістами надавалась соціально-психологічна допомога ветеранам та членам їх сімей під час оздоровлення в рекреаційній зоні,- розповідає Оксана Єльчієва. 

Оскільки українці в умовах воєнного стану регулярно стикаються з різними життєвими проблемами та складнощами, живуть під впливом стресу і негативних емоцій, у січні запрацювали Центри життєстійкості. 

— Тренінги Центрів життєстійкості спрямовані на ветеранів війни, військовослужбовців та їх рідних, вимушених переселенців, сім’ї з дітьми. При цьому, кожна людина, якій потрібна консультація психолога, група взаємопідтримки, або допомога з різних соціальних питань, також може отримати тут необхідну допомогу. Кожна територіальна громада може організувати такий центр – простір. Кошти на фінансування центрів надає держава, місцева влада забезпечує приміщення та організовує роботу центрів, — пояснила директорка департаменту соцзахисту. 

Сьогодні в Миколаївській області функціонує чотири таких Центри: у Миколаєві, Коблево, Вознесенську та Казанківській селищній громаді. 

Щоб отримати допомогу в Центрах життєстійкості, можна звертатись за наступними номерами телефонів: 

  • Миколаївська міська громада: 093-521-82-84, 099-349-11-02
  • Коблівська сільська громада:   063-977-97-13
  • Казанківська селищна громада:096-699-54-06
  • Вознесенська міська громада: 096-245-56-92 

Щодо медзакладів, які надають допомогу  військовослужбовцям та ветеранам війни, провідним є КНП «Миколаївський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни». Тут забезпечують як медичну, так і психологічну реабілітацію. 

— У цій лікарні впроваджуються у практику новітні технології, металоостеосинтез та ендопротезування колінних та кульшових суглобів, сучасна реабілітація, тренування когнітивних навичок на РехаКом, — зазначила вона. 

А психологічну реабілітацію надає «Миколаївський обласний центр психічного здоров’я», де організовано надання психологічної допомоги військовослужбовцям та ветеранам війни для здійснення превентивних заходів з метою запобігання погіршення психічного здоров’я.

Реабілітація військових після поранення 

У 2023 році в Миколаєві відкрили реабілітаційний центр «Care4You». Він має сучасне обладнання, а фахівці індивідуально підбирають спеціальні методики лікування. Завдяки допомозі фондів, центр надає безкоштовні послуги військовим, які отримали поранення під час бойових дій. 

Також в області функціонує Південний  регіональний центр з питань поводження з військовополоненими, де спеціалісти надають методичну, інформаційну, правову, соціально-психологічну підтримку сім’ям військовополонених та зниклих безвісти. 

Освітні програми та допомога з працевлаштуванням

У Миколаївській області активно реалізуються ініціативи, спрямовані на підтримку ветеранів війни у сфері освіти та працевлаштування. Ветерани можуть безкоштовно здобувати нові професії, які є актуальними на ринку праці.

Станом на початок червня в області шість учасників бойових дій та людей з інвалідністю внаслідок війни з числа зареєстрованих безробітних проходять професійне навчання, а ще  74  людини направлені на навчання в рамках реалізації експериментального проєкту з організації професійного навчання учасників бойових дій та людей з інвалідністю внаслідок війни в закладах професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості.

Директор Миколаївського обласного центру зайнятості Дмитро Оборонько розповідає, що для прискорення працевлаштування ветеранів, які зареєстровані, як безробітні, організовується професійне навчання з урахуванням поточної та перспективної потреби ринку праці. 

Учасники бойових дій можуть підтвердити результати неформального професійного навчання за рахунок роботодавця. За його словами, для цього не обов’язково перебувати на обліку в службі зайнятості. 

З метою підтримання конкурентоспроможності та розширення можливостей для працевлаштування учасників бойових дій діє ваучерна програма. Ваучери видаються на навчання за 124 професіями та спеціальностями відповідно переліку, який затверджений Мінекономіки. Людина самостійно може обрати заклад освіти у межах України та форму навчання. Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Станом  на сьогодні — це 30 280 грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або фізична особа доплачує різницю самостійно,— зазначив директор. 

Також стартував експериментальний проєкт – організація професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні.

— Відтепер ветерани мають можливість незалежно від рівня їхньої освіти пройти підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації в Центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Навчання може здійснюватися як за очною (денною, вечірньою), так і дистанційною, дуальною формами, або їх поєднанням. Строк навчання — до 6 місяців. Під час навчання забезпечується безоплатне проживання як учаснику бойових дій, так і особі, що супроводжує (якщо навчання проходить особа з інвалідністю І групи), а також компенсація їх проїзду,- пояснює Оборонько. 

Він додає, що після закінчення навчання слухачам видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації.

Крім того, для роботодавців, які працевлаштовують учасників бойових дій, протягом 6 місяців працює компенсаційна програма, яка повертає роботодавцю 50% фактичних витрат на оплату праці працівника.

— Дія програми поширюється на роботодавців (суб’єктів господарювання), які за направленням служби зайнятості працевлаштовують ветеранів, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць. Розмір компенсації становить 50 % фактичних витрат на оплату праці, але не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на момент виплати,— говорить Дмитро Оборонько. 

Коло роботодавців, які працевлаштовують ветеранів Миколаївщини, досить широке, як за своєю формою власності, так і за напрямком діяльності. 

У минулому році найбільше працевлаштували ветеранів на робітничі професії, такі як робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків, оператор котельні, водій, тракторист, підсобний робітник та інші. 

Проте, підкреслює Оборонько, під час працевлаштування ветеранів та учасників бойових дій виникають труднощі:

У зв’язку з необхідністю тривалої психологічної та фізичної реабілітації, соціального супроводу та медичного лікування, ветерани не готові відразу приступити до роботи. А тим, хто готовий працювати, необхідний час для  адаптації до мирного життя. Також ми спостерігаємо невідповідність бажаного рівня грошового забезпечення рівню пропонованої заробітної плати роботодавцями; невідповідність професійно-кваліфікаційному складу наявних вакансій досвіду, що мають ветерани,— пояснив він. 

Підтримка в розвитку власної справи

У  квітні 2023 року запрацювала державна програма «єРобота» саме для ветеранів, у рамках якої учасники бойових дій, члени їх сімей та люди з інвалідністю внаслідок війни можуть отримати грант на започаткування або розвиток власної справи. 

Програма передбачає виділення від 100 тисяч гривень  до  1 мільйона гривень. Претендувати на отримання коштів можуть лише люди, які мають відповідний підтверджений статус. Одними із основних умов отримання грантових грошей є сплата податків державі та створення нових робочих місць. Для отримання гранту УБД або друга людина в подружжі ветерана повинні подати заявку через портал «Дія» та прикріпити бізнес-план. Після перевірки кредитної історії заявника та його документів, оцінки його бізнес-проєкту,  відбувається співбесіда з фахівцями Державної служби зайнятості. За її результатами ухвалюється рішення про надання гранту, — говорить Дмитро Оборонько. 

За його словами, минулого року на Миколаївщині три дружини ветерана отримали гранти на власну справу. 

— Жінки ветеранів отримали кошти на відкриття швейного виробництва з виготовлення тактичного (військового) спорядження та одягу, розширення діяльності ветеринарної клініки та започаткування виробництва з приготування десертів,- додав директор  обласного центру зайнятості. 

У 2024 році позитивні рішення щодо отримання грантів на розвиток власного бізнесу отримали 5 підприємців — 1 ветеран та 4 дружини ветеранів.

Плани подальшої підтримки ветеранів війни 

У Миколаївській області продовжуються зусилля щодо підтримки ветеранів війни, спрямовані на їхню соціалізацію, реабілітацію та інтеграцію в суспільство. 

Наприклад, сьогодні ветерани можуть подати заявку та прийняти участь у національній освітньо-грантовій програмі «Траєкторія». В рамках цієї програми підприємці-початківці можуть отримати базові знання, практичні поради та фінансову підтримку для започаткування та розвитку власної справи. За результатами навчання та представлених бізнес-проєктів 50 учасників отримають на конкурсній основі по 100 тисяч гривень фінансової підтримки на власну справу. 

Дедлайн подання заявки — 16 червня. Подати заявку на участь можна за посиланням.

Громадські організації продовжать надавати всебічну допомогу ветеранам, організовуючи волонтерські проекти, благодійні акції та інформаційні кампанії. Планується розширення співпраці з міжнародними партнерами для залучення додаткових ресурсів та експертної підтримки.

Місцева влада, громадські організації та міжнародні партнери розробляють нові програми та ініціативи, що забезпечать всебічну допомогу ветеранам.

Робота триває як у медичному та освітньому напрямку, так і у впровадженні реалізації нових житлових програм та у підтримці розвитку власної справи. 

Новини України